а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земски

земскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8120
1. Што се однесува на земјата како свет.
Англиски: worldly
Примери:
земска убавина
2. Што се однесува на земја како административно организирана територија.
Англиски: district
Употреба: Архаизам
Примери:
земска управа
земски кмет