а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земник

мн. земници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10053
Просторија во долниот дел на куќите за чување разни предмети.
Англиски: cellar
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
По Велигден разбоите се внесуваат во земникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК