а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

земен

земни
Вид збор: Придавка
1. Што е од внатрешноста на земјата.
Примери:
земен гас, земни длабочини
2. Што се однесува на планетата Земја.
Англиски: earthen
Употреба: Ретко
Примери:
земна површина, земна оска
3. Што се однесува на Земјата како место на живот и дејност на човекот.
Англиски: earthen
Примери:
земна убавина, земен рај
земни задоволства, земни богатства
FlexiMac
 менување на македонски глаголи