а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленчуков

зеленчуковиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на зеленчук.
Англиски: vegetable Албански: perimesh, vegjetal
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Зеленчукови култури.
2. Што се состои од зеленчук; што содржи зеленчук.
Англиски: vegetable Албански: perimesh
Употреба: Гастрономија
Примери:
Зеленчукова чорба.
Зеленчукова салата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи