а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленушка

мн. зеленушки
Вид збор: Именка, женски род
Bид појна птица со зеленожолта боја.
Латински: Chloris chloris Англиски: greenfinch
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи