а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелено

Вид збор: Префикс
1. Како прв дел од сложенки со значење дека означеното со вториот дел од сложенката е зелено.
Примери:
зеленоок
2. Како прв дел од сложенки со значење дека бојата означена со вториот дел од сложенката има зелена нијанса.
Примери:
зеленожолт, зеленомаслинест
зеленосин, зеленокафен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи