а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленка

Вид збор: Придавка
(само ж. и ср. род) зелена
Англиски: greenish
Употреба: Деминутив
Примери:
зеленка блуска
Напролет се каснува нешто зеленко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи