а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленкав

зеленкавиот
Вид збор: Придавка
зеленикав
Англиски: greenish
Изведенки
зеленкаст прид.
зеленкастиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи