а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелени

зеленат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави нешто да стане зелено.
Англиски: green Албански: gjelbëroj
Примери:
Младата трева ги зелени обувките.
2. (се зелени) Добива зелена боја.
Албански: gjelbërohet
Примери:
Секогаш кога играте фудбал се зелените во колената.
Изведенки
зеленење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи