а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зелениште

мн. зеленишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Зелено овошје и зеленчук.
Англиски: greens Албански: gjelbrim
Примери:
Таа сака повеќе зелениште отколку зрело овошје.
2. Зелена билка.
Англиски: herbs Албански: gjelbrim
Примери:
Покрај куќата во дворот имаше насадено зелениште.
3. Простирање на зелена боја.
Англиски: green Албански: gjelbrim
Примери:
Пред него се отвори зелениште какво што не беше видел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи