а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленинка

Вид збор: Именка, женски род
1. зеленина
Англиски: green Албански: jeshillëk që hahet
Употреба: Деминутив
2. Тоа што се јаде, а е со зелена боја.
Англиски: green vegetable Албански: jeshillëk që hahet
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Време е да каснеме зеленинка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи