а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленина

мн. зеленини
Вид збор: Именка, женски род
зелена површина
Англиски: lawn
Примери:
Тоа е островот на зеленината.
Од балконот на станот се гледа зеленината на паркот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи