а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленика

мн. зеленики
Вид збор: Именка, женски род
Bид постојанозелено украсно растение што расте како грмушка или ниско дрво.
Латински: Buxus sempervivens Англиски: boxwood Албански: bushe, shimshir
Употреба: Ботаника
Примери:
Го поминаа ридот и влегоа во густи смреки и зеленики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи