а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленикав

зеленикавиот
Вид збор: Придавка
Што има боја што наликува на зелена, што има боја што е најблиску до зелената.
Англиски: greenish
Примери:
зеленикави очи
зеленикава униформа
проѕирно зеленикаво стакло
FlexiMac
 менување на македонски глаголи