а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеленее

зеленеат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Станува зелен, позеленува.
Англиски: turn green Албански: gjelbëron
Примери:
Природата прекрасно зеленее во пролет.
Тој зеленееше од лутина, но не кажа ништо.
2. (се зеленее) Се покажува со својата зелена боја.
Англиски: green Албански: gjelbëron
Примери:
Сред изораната нива се зеленееја неколку багреми.
Во далечината се зеленееја тополи.
Изведенки
зеленеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи