а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеирлија

мн. зеирлии
Вид збор: Придавка
1. отровен
Англиски: poisonous Турски: zehirli
Употреба: Архаизам
Примери:
змија зеирлија
2. Исполнет со јад.
Англиски: pained
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
човек зеирлија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи