а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зезне

зезнат
Вид збор: Глагол, свршен
измами, изневери
Англиски: cheat
Употреба: Разговорно
Примери:
Внимавај, ќе те зезне!
Изрази
(разг.) Не зезај - не се изигрувај со мене.
Изведенки
1. зезнува несв.
зазнуваат
2. зеза несв.
зезаат
3. зезање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи