а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зеер

(едн.) зеерот
Вид збор: Именка, машки род
1. отров
Англиски: poison Турски: zehir Албански: helm
Употреба: Архаизам
Примери:
Змиски зеер.
2. јад
Англиски: grief Албански: pikëllim
Употреба: Архаизам
Изведенки
зеир м.
(едн.) зеирот
Пример: Душата и беше полна со зеир.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи