а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зевзек

мн. зевзеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43367
1. Тој што се шегува, ѓаволест човек.
Англиски: joker Турски: zevzek Албански: zevzek, shakaxhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Дедото беше стар ама зевзек, се на смеа вртеше.
2. глупак
Англиски: jerk Албански: torollak, i marr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако сум домазет, не значи дека сум зевзек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК