а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здушен

здушни
Вид збор: Придавка
заеднички, сплотен
Англиски: jointly
Примери:
Ко здушена реја се точеше шепот од уво до уво.
Изведенки
здушно прил.
Пример: Сите здушно застанаа зад својот колега.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи