а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здупи

здупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коњ - збодне со мамузи.
Англиски: spur Албански: shpoj
Примери:
Го здупи коњот за да стаса побрзо.
2. Одеднаш почне да подбуцнува некого (со лакот).
Албански: shpoj, mshoj
Примери:
Жената го здупи мажот да престане да зборува.
3. За постела, перница - одненадеж почне да жули.
Албански: shpoj
Примери:
Кога се сврте, го здупи перницата, нешто имаше под неа.
4. Поттикне, натера некого на нешто.
Англиски: incite Албански: nxis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жената го здупи да бара уште една нива.
Изведенки
1. здупува несв.
здупуваат
2. здупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи