а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здува

здуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одненадеж почне да дува.
Англиски: blow Албански: frynë era
Примери:
Здува силен ветар.
2. Избега, веднаш исчезне.
Англиски: disappear Албански: zhduket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крадецот здува кога виде дека некој доаѓа.
Мачката го грабна парчето сирење и ја здува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК