а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здружен

здружениот
Вид збор: Придавка
Што е поврзан, зближен, обединет.
Англиски: joined
Примери:
здружена опозиција
здружени сили
Изведенки
1. здружено прил.
Пример: Настапуваа здружено.
2. здруженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи