а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здружение

мн. здруженија
Вид збор: Именка, среден род
Група или поголем број луѓе, организација формирана врз основа на заеднички интереси и цели.
Англиски: association Албански: shoqatë
Употреба: Општество
Примери:
здружение на пензионерите
здружение на возачите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи