а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрув

мн. здрувови
Вид збор: Именка, машки род
Движење што го прави оној што игра во оро кога ќе клекне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи