а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здроби

здробат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дроби
Англиски: crush Албански: thërmoj, grimcoj
Примери:
Домаќинката го здроби кромидот и го пушти во гравот.
Од лутина му доаѓаше да ја здроби виолината.
2. повреди
Англиски: smash Албански: dërrmoj, lëndoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Паѓајќи од велосипедот го здроби коленото.
3. (се здроби) Стане ситен, на помали делови.
Англиски: shatter Албански: imtësoj
Примери:
Чашата се здроби на ситни парчиња.
4. (се здроби) Претера во некаква работа, дејство.
Англиски: overdo Албански: dërrmoj, shkepem, teproj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се здроби од цепење дрва.
Изрази
Го здроби - го претепа.
Изведенки
1. здробува несв.
(се) здробуваат
2. здробување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи