а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрмоли

здрмолат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш почне да дрмоли некого или нешто.
Англиски: shake Албански: shkund
Примери:
Внучето го здрмоли дедото што беше задремал.
Ја здрмоли торбата со надеж да го најде клучот.
2. (се здрмоли) Се здави, се збори со некого.
Англиски: fight Албански: kacafytem
Примери:
Се здрмолија двајцата и почна тепачка.
Изведенки
1. здрмолува несв.
(се) здрмолуваат
2. здрмолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи