а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здржи

здржат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За чувство - совлада.
Англиски: contain Албански: mposht, mund
Примери:
Не избувна, ја здржа лутината.
Таа го здржа плачот што и се собра во грлото.
2. (се здржи) се совлада, се сопре
Англиски: contain Албански: përmbahem
Примери:
Одвај се здржа да не им каже в лице.
Изведенки
1. здржува несв.
(се) здржуваат
2. здржување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи