а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрви

здрват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Вкочани, направи некого неподвижен.
Англиски: stiffen Албански: shtangoj
Примери:
Стоењето во место го здрви.
2. Силно изненади, шокира.
Англиски: shock Албански: shokoj, shtangohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неочекуваната вест го здрви.
3. (се здрви) Стане вкочанет, неподвижен.
Англиски: stiffen Албански: shtangohem
Примери:
Му се здрвија нозете од стоење.
Раката ми се здрви од претешката торба.
4. (се здрви) Се изненади, се шокира.
Англиски: shock Албански: shokohem, befasohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Соседите се здрвија кога разбраа што се случило.
Изрази
Го здрви од ќотек - го претепа.
Изведенки
1. здрвува несв.
(се) здрвуваат
2. здрвување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи