а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрвен

здрвениот
Вид збор: Придавка
1. Што е вкочанет, неподвижен, нееластичен.
Англиски: stiff
Примери:
Таа остана здрвена.
Здрвени од страв.
2. невешт, неснаодлив, тромав
Англиски: inflexible
Употреба: Преносно значење
Примери:
Танчерот беше здрвен и неприроден.
Изведенки
1. здрвено прил.
Пример: Стоеше нема и здрвено.
2. здрвеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи