а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрвени

(се) здрвенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане дрво, како дрво.
Англиски: lignify Албански: drunoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Младите ластари брзо се здрвенија.
2. (се здрвени) Се вкочани, стане неподвижен.
Англиски: stiffen Албански: shtangoj
Примери:
Тој се здрвени од изненадување.
Изведенки
1. здрвенува несв.
(се) здрвенуваат
2. здрвенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи