а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрачи

Вид збор: Глагол, свршен
Се раздени.
Англиски: brighten
Употреба: Безлично , Дијалектен збор
Примери:
Лете многу рано се здрачи.
Изведенки
1. здрачува несв.
2. здрачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи