а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здраска

здраскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одненадеж почне да драска.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Мачето се галеше со девојчето, но се исплаши од нешто, го здраска по раката.
2. Одненадеж почне да чкрта.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Употреба: Преносно значење
Примери:
Tој долго мислеше, но одеднаш здраска по листот хартија, го стутка и го фрли.
3. (се здраска) Одненадеж почне да се гребе со некого.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Мачињата долго си играа, сѐ додека не се здраскаа и се разбегаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи