а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрапа

здрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одненадеж почне да драпа.
Англиски: scratch
Примери:
Дремеше на сонцето, но нешто го полази, па го здрапа големиот мев.
2. (се здрапа) Одеднаш почне да се драпа.
Примери:
Детето се здрапа по главата.
Изведенки
здрапува несв.
(се) здрапуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи