а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здравство

здравството
Вид збор: Именка, среден род
Дејност за одржување на здравјето и лекување на болести; систем на установи што се занимаваат со тоа.
Англиски: health Албански: shëndet
Примери:
Се предвидува нова оранизација на здравството.
државно здравство
локално здравство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи