а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здравствен

здравствени
Вид збор: Придавка
Што се однесува на здравјето, на чувањето, лекувањето на здравјето.
Англиски: health Албански: i shëndetshëm
Употреба: Медицина
Примери:
здравствено осигурување, здравствена заштита
здравствена состојба, здравствен дом
здравствени причини, здравствена книшка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи