а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здрави

здрават
Вид збор: Глагол, свршен
1. наздрави
Англиски: toast Албански: ngre dolli
Примери:
Домаќинот здрави со гостите.
2. поздрави
Англиски: greet Албански: përshëndet
Примери:
Тој го сретна соседот и го здрави.
3. (се здрави) се поздрави
Англиски: greet Албански: përshëndet
Примери:
Двајцата влегоа, се здравија со сите и седнаа на трпезата.
Изведенки
здравува несв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи