а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здравица

мн. здравици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10761
1. Краток говор или затврден израз од неколку зборови што се кажува со крената чаша пијалак, кој се пие во нечие здравје, во нечија чест или за нечиј успех.
Англиски: toast Албански: dolli
Примери:
Првата здравица се испи во чест на домаќинот.
Таткото кажа здравица за младенците.
Се слушнаа многу здравици.
2. Сад или шише со вино или со ракија со кој се кани на свадба, крштевка и сл.
Англиски: bottle Албански: shishe
Примери:
Сватовите донесоа здравица со ракија.
3. ледина
Англиски: pasture Албански: livadh
Употреба: Дијалектен збор