а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здравина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Добро здравје.
Англиски: health Албански: shëndet
Примери:
Тешката работа му ја испи здравината.
Девојката пукаше од здравина.
2. Цврстина, сила.
Англиски: strength Албански: forcë, fuqi
Примери:
Треба да се чува здравината на духот кај народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи