а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здравец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Повеќегодишно растение со ниско стебло и широки мирисливи листови, со ситни розови цветови.
Латински: Geranium macrorrhizum Англиски: geranium Албански: geranium, barbarozë
Употреба: Ботаника
Примери:
Наоколу се чувствуваше мирис на здравец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи