а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здосади

здосадат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17492
1. досади, здодее
Англиски: bore
Употреба: Дијалектен збор
2. (се здосади) се досади, се здодее
Англиски: bore
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ми се здосади од чекање.
Изведенки
здосадува несв.
здосадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК