а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здоми

здомат; здомил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44159
1. Мажи ќерка или жени син.
Англиски: marry
2. Снабди некого со куќа или стан или најде сместување.
Англиски: accommodate
3. (се здоми) Најде стан.
Англиски: accommodate
4. (се здоми) Почне да води мирен живот.
Англиски: pacify
Изведенки
здомува несв.
здомуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК