а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здолниште

мн. здолништа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6244
1. Долен дел од женска облека.
Англиски: skirt Албански: jetek
Примери:
кратко здолниште, здолниште од сатен
Таа седна и го поднамести здолништето.
2. потстава (на костум)
Англиски: lining Албански: astar
Примери:
Здолништето му беше искинато и маслосано.
3. дно
Англиски: bottom Албански: vithe
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Здолништето на дрвеното буре веќе беше изгниено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи