а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здолница

мн. здолници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26455
1. Долен дел од женска облека.
Англиски: skirt Албански: fund
Примери:
Невестата носеше здолница со прекрасен вез.
Здолницата и беше изветвена и со многу закрпи.
2. Плетенки што се плетат од долната страна на главата.
Англиски: braid Албански: gërshtë në pjesën e poshtme të kokës
Употреба: Архаизам