а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здола

Вид збор: Прилог
Ранг: 13825
1. Под површината на нешто.
Англиски: below
Примери:
Озгора носеше палто, а здола кошула.
Во торбата здола ги стави компирите, а врз нив доматите.
Децата спиеја на креветчиња на кат, постариот згора, а помалиот здола.
2. По долната површина на нешто.
Англиски: down
Примери:
Бурето здола беше дупнато.
Во собата здола имаше послано волнено килимче, а на креветот цветен памучен покривач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК