а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здодее

здодеат; здодеав, здодеаја; здодеал; здодеан; (ќе) здодеев, (ќе) здодееја; (ќе) здодеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9074
1. Стане некој, нешто здодевен некому.
Англиски: bore Албански: mërzitet
Примери:
Ми здодеа со твоите барања.
2. Стане некому здодевно.
Англиски: bore Албански: mërzitet
Употреба: Безлично
Примери:
Ми здодеа да го чекам.
Им здодеа да го молат.
3. (се здодее) Не му е интересно повеќе.
Англиски: bore Албански: mërzitet
Употреба: Безлично
Примери:
Ми се здодеа да чекам.
Им се здодеа да го молат.