а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здодевен

здодевни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3267
Што предизвикува, што содржи досада.
Англиски: boring
Примери:
здодевен гостин
здодевен филм
Изведенки
1. здодевно прил.
Пример: Тој раскажуваше здодевно.
2. здодевност ж.