а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здодева

здодеваат; здодевал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16987
ми (ти, му...) се здодева (само 3. л. едн.) здодее
Англиски: bore
Примери:
Ним никогаш не им се здодева.
Изведенки
здодевање ср.
глаг. им.