а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здобри

здобрат; здобрил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Смири две страни што биле скарани.
Англиски: pacify Албански: pajtoj
Примери:
Непријатната случка ги здобри семејствата.
2. одоброволи
Албански: qetësoj
Примери:
Извинувањето на синот го здобри таткото.
Таа се надеваше дека ќе го здобри и дека тој ќе застане на нејзина страна.
3. (се здобри) Се смири заемно.
Албански: pajtohem
Примери:
Сѐ уште се лути, но ќе се здобрат.
Оттогаш се здобрија и постојано се заедно.
4. (се здобри) Стане добар, подобар.
Англиски: improve Албански: përmirësoj
Примери:
Со годините човекот се здобри.
Се здобрила да не можеш да ја препознаеш.
Изведенки
1. здобрува несв.
(се) здобруваат
2. здобрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК