а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

здоболи

здоболат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19956
(Ме, те, го... здоболи) доболи
Англиски: hurt
Примери:
Го здоболе нешто под ребрата.
Неговото однесување длабоко ја здоболе.
Изведенки
1. здоболува несв.
здоболуваат
2. здоболување ср.
глаг. им.